Restaurace U města Krumlova - O nás

Restaurace - 52 míst

Restaurace U města Krumlova - České Budějovice

Salonek - 24 míst (s vlastními toaletami)

Restaurace U města Krumlova - České Budějovice

Letní zahrádka - 100 míst (s vlastními toaletami)

Restaurace U města Krumlova - České Budějovice

Vítáme Vás v restauraci U města Krumlova

Vítáme Vás na webové prezentaci restaurace U města Krumlova České Budějovice, restaurace s dlouholetou tradicí. Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že budete s našimi službami nadmíru spokojeni.
Za celý kolektiv U města Krumlova Vás srdečně zdraví Martin Vlk.


Restaurace U města Krumlova - trochu z historie...

Hostinec U města Krumlova kdysi. Autor: archiv Milana Bindera

Průčelí s hostincem a obchodem s koloniálním zbožím mířilo do Lidické. V Roudenské v bočním traktu byl velký sál. Na snímku z období 1. republiky je také vidět vpravo sloupek s označením stanice tramvaje.
Vlevo zase stojí pravý secesní kandelábr elektrického vedení tramvají. Vzadu vyčnívá komín pivovaru Samson.


Před rokem 1900 vlastnil dům U města Krumlova František Steinhäusel, který byl asi současně i hostinským. Marie Steinhäuselová prodávala v obchodu vlevo ovoce a zeleninu. V roce 1902 koupil dům s hostincem od Steinhäuselů František Klomfar. Nějak se zde za c. k. hostinští často střídali. Roku 1904 je majitelem hostince a kupectví Ladislav Klein. V roce 1912 je majitelem domu a hostince Josef Beránek. Čepovalo se pivo Granát. Po roce 1918 si v krámě vlevo zařídil obchod koloniálním zbožím Václav Drnek. Hostinec měla v nájmu Marie Zimandlová a po ní Antonín Zimandl. Později převzal hostinec sám Václav Drnek a koloniál provozovala rodina Weissova (Oldřich Weiss byl později pracovník muzea a numismatik).

Pamětníci připomínají, že U města Krumlova ve velkém sále stála nádherná americká kamna značky „Heating“ na koks. Kamna měla slídová okénka, ve kterých bylo vidět rozžhavený koks. V permanenci byl kulečník. Hostinec měl výhodnou polohu. V domě byl obchod, byla u něj stanice tramvaje a ten, kdo přijel vlakem na Jižní zastávku, prošel Roudenskou, často neodolal a zastavil se na pivo. Hostinec byl zbořen kolem roku 1960 a Roudenská ulice přepažena panelákem.

Název U města Krumlova nezmizel.

Začal se používat pro hostinec na rohu Lidické a Antala Staška v Rožnově. Tento hostinec nazývali Rožnovští U Jiroušků a podle jejich tradice prý navštěvoval hostinec spisovatel Jaroslav Hašek. Je to ale z města, konkrétně z Mariánských kasáren, dost daleko. Navíc by Jaroslav Hašek musel jít kus pěšky, protože přes papírenskou vlečku tramvaj nevedla. Je pravděpodobné, že Jaroslav Hašek hostinec U města Krumlova navštívil, ale ten původní na rohu Lidické a Roudenské. Mohl tam dojet tramvají, nebo jít pěšky od hospody k hospodě a zpět. Doloženo to však není.
(autor: Jan Schinko)


Restaurace U města Krumlova - České Budějovice